U Domu Narodne skupštine održano je javno slušanje u organizaciji Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova u saradnji sa Romskom ženskom mrežom Srbije, na temu „Svako dijete ima pravo na djetinjstvo, zaustavimo dječje brakove”
Prof. dr Rejhan Kurtović, državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog istakao je da je dobro da se o ovoj temi javno govori, ali da je, sa druge strane, alarmantno što je ova tema i danas aktuelna u našem društvu.
“Kao što sami znate brak je sveta institucija koja počiva na vjerskim i građanskim načelima, na kojim počiva jedna od osnovnih ćelija društva, porodica. Bez jakog braka, nemamo ni jake porodice, a bez jake porodice, nemamo ni jakog društva. Upravo danas u 21. vijeku suočavamo se sa dva izazova kada posmatramo fenomen institucije braka. Prvi izazov jeste rano sklapanje brakova, to jesu dječiji brakovi, a drugi izazov jeste razvodi brakova u prvim godinama braka ili nešto kasnije. Mi kao društvo moramo dati odgovore na ta pitanja i preventivno postupati, intersektorski, zajednički, sinhronizovano, kako ne bi dolazilo do ovih problema u budućnosti.”
Dodao je i to da su dečiji brakovi sinonim za romsku zajednicu, ali da su oni pojava i u drugim zajednicama, samo da nisu toliko vidljivi.
“Mi znamo da se rani dječiji, maloljetnički i ugovorni brakovi i dalje tretiraju kao izolovan sociološki fenomen. Da institucije svoje nepostupanje često argumentuju kao romskom tradicijom ili drugim ustaljenim kulturnim šemama i da ovakve slučajeve kršenja prava djevojčica i dječaka, podvode upravo pod te običaje, amnestirajući sebe za određeno nečinjenje ili nepoštovanje zakonskih propisa. Smatramo da društveno uključivanje Romkinja u sve segmente društva, ima izuzetan značaj za zajednicu koja misli o svojoj budućnosti i da ulaganje u žensku Romsku populaciju, predstavlja sigurnu investiciju za preventivno sklapanje dječijih brakova.”
Zaključio je da su dječiji brakovi posljedica, a ne uzrok, te da društvo mora liječiti te uzroke i prepoznati sve one faktore koji dovode do dječijih brakova i ugrožavanja dječijih, ljudskih i manjinskih prava.
izvor: SANA