Trenutnih informacija o zainteresiranosti roditelja za upis djece na nastavu na bosanskom jeziku nema jer je proces u toku, kaže predsjednica Bošnjačkog nacionalnog vijeća dr. Misala Pramenković.
Ono što se korisiti je svaki mogući kontakt sa rukovodiocima škola, nastavnicima i roditeljima kako bi ukazali da nastava na maternjem jeziku nema alternativu. Također, u fokusu su Nova Varoš, Prijepolje i Priboj.
– Situacija je takva da u Novoj Varoši i Priboju još nemamo zakonsku mogućnost budući da je potrebno da je određeni manjinski narod brojčano 15 procenata prisutan da bi se pokrenuo proces nastave na bosanskom jeziku. U Prijepolju nismo zadovoljni postojećim stanjem. U školi u Brodarevu imamo nastavu na bosanskom jeziku a smatramo da bi moralo biti drugačije. Tako da ćemo i tokom ove upisne kampanje imati dugoročnu strategiju za sam grad Prijepolje. Apelujem na roditelje, rukovodioce škola, nastavni kadar, da je ovo ozbiljno pitanje i nemoguće ga je inicirati samo sa jednog nivoa. Potreban je konsenzus više faktora, kaže dr. Misala Pramenković, predsjednica BNV.
Najstabilnija situacija je u Tutinu gdje gotovo sva bošnjačka djeca pohađaju nastavu na maternjem jeziku. Izazov je, ističe, i gradsko jezgro Novog Pazara.
– U Novom Pazaru solidan je procenat djece, ali smatramo da ima još prostora da se radi. Svi akteri odgovorni u tom lancu moraju pokazati zrelost u ovom momentu.
Bošnjačko nacionalno vijeće je još ranije pokrenulo inicijativu za upis bošnjačke djece na nastavu na bosanskom jeziku prema automatizmu i od toga neće odustati.
izvor: SANA