Hidžama je medicinska metoda koja spada u domen male hirurgije. Predstavlja metodu lokalnog puštanja krvi, gdje se eliminiše sadržaj iz potkožnog tkiva.
Cilj hidžame da se postigne mentalna i duhovna ravnoteža u tijelu čovjeka, kazao je hidžamolog Edin Imamović.
“Hidžama se, prije svega, prpeoručuje djeci, osobama koje imaju narušeno zdravlje i starijim. Prednosti hidžame su što eliminiše ekstremne patogene faktore i poboljšava cirkulaciju u tijelu”, objansio je Imamović.
Napomenuo da proces hidžame traje do 40 minuta.
“Prvo uzimamo anomnezu pacijenta, kako vi vidjeli u čemu je problem i da li hidžamu radi preventivno ili zbog nekih tegoba. Naravno, mi savjetujemo da je hidžamu najbolje uraditi preventivno, a radi se dva puta godišnje. Ovo je jedinstven način detoksikacije tijela i ne postoji drugi način da se izbace toksini. Mi smo u našoj laboratoriji vršili analize te krvi koja se ispumpa putem hidžame i 80 odsto jeste toksična krv”, rekao je diplomirani hidžamolog.
Imamović naglasio da je savjet da se radi centralna hidžama na određenim mjestima u predelima leđa.
“Kod nas se centralna hidžama radi u predelu leđa iz razloga što svi unutrašnji organi koji su smešteni u samačnom dijelu i oni se meridijalno vezu sa mozgom preko kičmei onda se kičmi nalaze svi ti centri za unutrašnje organe. U vratnom dijelu se radi hidžama za hipertenziju, te da se pročisti vratni dio, jer glavni uzrok glavobolje, pada koncentracije, pospanosti jeste nedostatak prokrvljenosti vratnog dijela. U predelu plećki hidžama se radi za pluća, zatim za jetru, žučnu kesu i pankreas i na dnu leđa su bubrezi i debelo crijevo. Na osnovu pečata i njihove boje vidimo kakvo je stanje u tijelu. Ukoliko su pečati tamne i jake boje znak je da postoji višak toksične krvi ili da postoji problem sa tim dijelom tijela”, riječi su Imamovića.
Istakao da je važno da se hidžama izvodi u ležećem položaju.
“Bitno je napomenuti da se površinski sloj zagrebe sa sterilnim hiruškim skalperom, da se ne koriste frizerski žileti, jer mogu ostaviti ožiljke. Hidžamu je bitno izvoditi u ležećem položaju iz razloga što može doći do nezeljenih posledica, a riječ je o gubitku svijesti”, podvukao je diplomirani hidžamolog.
Za razliku od lijekova, kod hidžame nisu zabiljženi neželjeni efekti i nus pojave.
izvor: SANA