11.7 C
Tutin
Četvrtak, 4 Jula, 2024
spot_img
PočetnaDRUŠTVOPočinje zvanični deo posete Si Đinpinga Srbiji

Počinje zvanični deo posete Si Đinpinga Srbiji

Ceremonija svečanog dočeka kineskog predsednika Si Đinpinga biće priređena u 10 časova ispred Palate “Srbija”, posle čega će uslediti sastanak predsednika Vučića i Sija. Pre njihovih zvaničnih izjava za medije biće održan plenarni sastanak delegacija. U specijalnoj emisiji “Na krilima zmaja” na RTS 1 možete pratite posetu kineskog predsednika.

Veliki broj građana okupio se ispred Palate “Srbija”

Katarina Zakić: Kina najpre uspostavlja političke odnose, pa tek onda ulaže novac

Katarina Zakić iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu rekla je u specijalnoj emisiji “Na krilima zmaja“ da je prvi nivo kada Kina uspostavlja odnose sa drugim zemljama, politički nivo.

“Tek kad je odgovarajući deo političke saradnje i diplomatskih odnosa, kreće ekonomska saradnja. Postoji obrazac i u ekonomskoj saradnji – kreće se sa trgovinskim odnosima, prelazi na investicije, u okviru samih investicija prvo ulažu kineske državne kompanije, a tek nakon njih ulažu i privatne kompanije”, rekla je Katarina Zakić.

Ukazuje da je za Srbiju potpuno ispoštovan ovaj obrazac, kao i sa Mađarskom.

Ukupan iznos zajmova i direktnih ulaganja Kine u Srbiju je u periodu 2011-2023. bio 19 milijardi dolara.

Prema podacima baze Čajna global investment treker, od tih 19 milijardi 14 milijardi je u zajmovima, pri čemu ova baza ne beleži iznose manje od 100 miliona dolara.

Sanja Arežina: Kinezi cene kontinuiranu spoljnu politiku Srbije

Sanja Arežina iz Instituta za političke studije rekla je u specijalnoj emisiji “Na krilima zmaja” da je kineska štampa dala veliki akcentat poseti Si Đinpinga Evropi jer je ovo njegova prva poseta Evropi nakon zaključavanja zbog korone.

“Sam izbor je trebalo da bude simboličan i da pomogne Kini da reši probleme”, rekla je ona.

Ističe da je štampa u pozitivnom tonu propratila posetu kineskog predsednika Fraancuskoj i posetu Srbiji.

Dve do tri nedelje su poslate razne novinarske ekipe u ove zemlje predstavljajuće ove detinacije kao privlačne, dodala je Arežina, uz napomenu da je u pozitivnom tonu predstavljena srpska kultura i hrana.

Francsuka je stara država članica EU, Francuska je i domaćin Olimpijskih igara, pa se očekuje da bi mogla da pozove na prekid vatre u Ukrajini, ali važno je da je Makron u poseti Kini prošle godine pozvao na stratešku autonomiju u odnosu na SAD, da Evropa ne treba da bude vazal Amerike, podsetila je Arežina.

Evropa treba da izgrdi jedinstvnu odbranu, dodala je ona.

“Mađarska je zemlja EU i spada u neposlušne države. Od 1. jula preuzima predsedavanje EU i moći će da utiče na kretanje Evropske komisije, kao i oko subvencionisanja vozila”, napominje Arežina.

Arežina je rekla da je Srbija prijatelj Kine od 1997. kada je Tito otputovao u tu zemlju.

“Najvažnije je istaći da tokom ovih nekoliko godina, od početka ukrjainske krize, rata u Gazi, Srbije se preoporučila kao zemlja koja vodi nezavisnu politiku i to je nešto što Kinezi cene, taj kontinuitet u spoljnoj politici”, podvukla je Arežina.

“Kinezi to cene to i nemaju trzavica. Kontinuirana srpska politika i danak u krvi tokom 1999. godine prilikom agresije NATO na Srbiju”, kaže Arežina.

izvor: RTS

OSTALE OBJAVE
- Advertisment -spot_img

poslednje objave