U subotu, 9. novembra 2024. godine u Mechanicsburgu kod Harrisburga i nedjelju, 10. novembra u Bošnjačkom islamskom kulturnom centru New Yorku, u povodu 100. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Šahovićima i Pavinom Polju, održane su komemoracije na kojma su govorili potomci žrtava Aziz Šahović, dr. dipl. politolog Ćazim Suljević, ambasador Bosne i Hercegovine u Washingtonu NJ.E. Sven Alkalaj, Ćamil Šahmanović, mr. Senahid Halilović, dramska umjetnica Ena Merić i dr.
U oba grada klanjana je dženaza i proučene dove pred duše nevinih žrtava žrtava genocida u Šahovićima i Pavinom Polju, koje su predvodili imami u Harrisburgu, Elmwood Parku i New Yorku.
Aziz Šahović – Potomak Šahovića koji su preživjeli su pokolj
U tišini ispunjenoj dubokim emocijama, biznismen Aziz Šahović, potomak žrtava genocida, obratio se prisutnima na komemoraciji u Harrisburg. On je istakao da iako se komemoracija održava u novoj domovini, Sjedinjenim Američkim Državama, porodica Šahović čuva sjećanje na svoju bolnu prošlost. “Tome učimo našu djecu i unučad”, naglasio je. Također, uputio je apel crnogorskim vlastima, posebno predsjedniku Jakovu Milatoviću, tražeći da se usvoji rezolucija o osudi genocida, koju je predložila Bošnjačka stranka Crne Gore. Dodao da očekuje da će se vrlo brzo stvoriti pretpostavke da se u Šahovićima i Pavinu Polju podignu spomenici ubijenim muslimanima- Bošnjacima i onim pravoslavnim za koje se dokaže da su rizikujući živote pomagali svoje komšije.
Ambasador Alkalaj: Crna Gora i crnogorsko rukovodstvo se mora očitovati po pitanju ovog genocida
Ambasador Bosne i Hercegovine u Sjedinjenim Američkim Državama, Nj.E. Sven Alkalaj, poručio je da Crna Gora i njeno rukovodstvo moraju jasno zauzeti stav i očitovati se po pitanju genocida počinjenog nad Bošnjacima u Šahovićima 1924. godine. Alkalaj je bio ključni govornik na komemoraciji povodom stogodišnjice ovog genocida, koja je održana u Washingtonu.
– Crna Gora i crnogorsko rukovodstvo se mora očitovati po pitanju ovog genocida. Genocidi koji su vršeni na našim prostorima, pogotovo u ovom slučaju nad Bošnjacima, ne smije biti nekažnjen. Svjedoci smo da u Ujedinjenim narodima imamo usvojen 11. juli, kada se obilježava Dan genocida nad Bošnjacima u Srebrenici, to je trajno. To neka bude trajna poruka onima koji su činili genocide, ponavljam, na našim prostorima, rekao je bosanski ambasador Washingtonu.
Ćazim Suljević: Genocid u Šahovićima i Pavinu Polju izvršen je u noći između 9. i 10. novembra 1924. godine
Specijalni gost komemoracija povodom stogodišnjice genocida u Šahovićima, održanih u Harrisburgu i New Yorku, bio je Ćazim Suljević, sin Hamdije Suljevića, koji je rođen 1923. godine u Šahovićima. Hamdija Suljević, otac Ćazima, preživio je strašni genocid u svom rodnom mjestu 1924. godine, spašen od zločina u naručju majke Bajre. Iako je uspio preživjeti ovaj tragičan događaj, Hamdija nije bio pošteđen ni druge velike nesreće – preživio je i Drugi svjetski rat, ali nažalost nije preživio agresiju na Bosnu 1992. godine.
U dva američka grada, Harrisburgu i New Yorku, Ćazim Suljević na bosanskom i engleskom jeziku održao je prezentaciju o Šahovićima i genocidu nad Bošnjacima. Studiozno, precizno i taksativino Suljević je poredao cijeli slijed događaja, posebno od ubistva Boška Boškovića koje su počinili crnogorske komite, zatim podvaljivanja zločina Bošnjacima, …U histirijskom času u oba grada, prisutni su sa velikom pažnjom slušali izlaganje.
Ćamil Šahmanović: Čuvajmo se genocida
U New Yorku je, povodom komemoracije stogodišnjice genocida u Šahovićima, govorio Plavljanin starina Ćamil Šahmanović, koji je direktni potomak žrtava genocida počinjenog 1924. godine u ovom mjestu.
- Moja majka Šaćira je 1991. godine okupila sve nas, ali i ranije, i ispričala nam strahotama zločina u Šahovićima. Ranije nismo to tek tako ozbiljno prihvatili, ali kada je počeo rat u Bosni, dobro smo shvatili njene poruke i svjedočenje. Jer je ona imala 14 godina kada je počinjen genocid u Šahovićima, vidjela je strahote i bila je u stanju da zapamti događaje.
Zaključujući svoj govor, Šahmanović je rekao: “Ovaj dostojanstveni skup i ono što je Ćazim Suljević govorio – da pamtimo i nikada ne zaboravimo – to je naš poziv. Pamtimo i borimo se da se tako nešto nikada ne ponovi.”
Mr. Senahid Halilović: Ne postoji ni jedno veče da ja ne sanjam Srebrenicu i Bosnu
Sjećanje na stradale, koji su pretrpjeli strahote rata, bilo je posebno snažno, a među prisutnima je bio i Srebreničanin mr. Senahid Halilović, jedini preživjeli član svoje porodice, koji je izgubio oca i tri brata u genocidu 1995. godine.
Halilović je u svom emotivnom govoru podijelio duboke i bolne uspomene na tragediju koju je preživio, naglašavajući kako ga genocid u Srebrenici, koji je urezan u njegovo tijelo, srce i um, svakodnevno prati.
Ja sam osoba koja je preživjela genocid. Ja sam prošao taj put, bio u ratu u okoljenoj Srebrenici. Ja nemam sjećanje kako su granate padale, ustvari mogu se prisjetiti kada hoću, ali ono što je stalno prisutno u mome mozgu to su oni rastanci. Recimo, rastanci sa najmilijima, one zadnje riječi. One riječi koje su stajale u grlu, a grlo je bilo stegnuto, a pljuvačka nije dala da izađe ta riječ…, – rekao je pored ostaloga Halilović u emotivnom obraćanju.
Nakon komemoracija u Harrisburgu i New Yorku imami bošnjačkih zajednica pred duše šehida – žrtava genocida u Šahovićima su predvodili dženaze el Gaib – u odsustvu i proučili dove: hafiz Hako-ef. Omeragić, Zenaid-ef. Granić, Nedžad-ef. Avdović, hafiz dr. Mohammed Motawee, Nermin-ef. Huseinović i Kemal-ef. Bektešević.
Posebno emotivnu atmosferu svojim nastupima upotpunio je hor BHICNY „Bosanske ruže“, koji je izvođenjem ilahija i kasida prisutnima pružio duhovnu utjehu i podršku.
Na kraju komemoracija u Harrisburgu Begzudin-ef. Jusić, a u New Yroku h. Senad Ahemtović pročitali su apel zvaničnicima Crne Gore, Predsjedniku, Predsjedniku Skupštine, Predsjediku Vlade i Potpredsjedniku Vlade, koji su potomci žrtava genocida iz Šahovića nakon komemoracija u Harrisburgu i New Yorku, uputili podršku rezoluciji o genocidu nad Bošnjacima Šahovića koju su poslanici Bošnjačke stranke Crne Gore uputili u parlamentarnu proceduru.
Na kraju večeri upriličena je promocija romana Tvrđava slobode, autora Avde Metjahića.
Na kraju komemoracija, posebno su pohvaljeni moderatori događaja – Adil Kardović Todić u New Yorku i Ali Šišić u Harrisburgu.
Organizatori komemoracija u Harrisburgu i New Yorku:
– Brother & Sisters, – vlasnici Aziz i Vedad Šahović
– Bošnjačko-američka nacionalna asocijacija
– The B&H islamic center of Pennsylvania – Mechanicsburg
– Bosniaks Islamic Cultural Center of Carlisle, PA
– Bošnjaci.Net
– Islamska zajednica i Kulturni centar Plav-Gusinje u New Yorku
– Bošnjački islamski kulturni centar – Richmond Hill, NY
– Bosansko-hercegovački islamski centar, NY
– Bošnjački islamski kulturni centar-Astoria, NY
– Islamski kulturni centar Monticello, NY
– Centar bošnjačko-američke zajednice – Elmwood Park, NJ
– Asocijacija Bošnjaka Albany
PODRŠKA REZOLUCIJI
Harrisburg – New York, 9. i 10. novembar 2024.
Potomci žrtava genocida u Šahovićima i Pavinu Polju, borci za ljudska prava i brojni prijatelji, u povodu stogodišnjice gnusnih zločina nad bošnjačkim civilima izvršenim u mirnodopskim uslovima u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca 1924. godine u Šahovićima i Pavinu Polju, organizirali su komemoracije u američkim gradovima Harisburgu i New Yorku.
Sa ovih komemorativnih okupljanja u novoj domovini, Sjedinjenim američkim državama, nakon stoljeća šutnje i raznih nečinjenja, dižemo glas i podsjećamo na civilizacijske obaveze, prije svih predstavnika institucija vlasti Crne Gore. U ime brojnih familija, potomaka Bošnjaka iz Šahovića i Pavina Polja, koje žive u Sjedinjenim američkim državama upućujemo zahtjeve predstavnicima crnogorskih vlasti a posebno njenom predsjedniku gospodinu Jakovu Milatoviću, predsjedniku Skupštine gospodinu Andriji Mandiću, premijeru Vlade gospodinu Milojku Spajiću i potpredsjedniku Vlade gospodinu Ervinu Ibrahimoviću.
Poštovani državnici, najviši predstavnici vlasti u Crnoj Gori,
– Daleko od zavičaja naših predaka nad kojima su izvršeni brutalni zločini ubijanja, zlostavljanja, progona i brisanja tragova postojanja;
– Trajno opredijeljeni ka pomirenju koje se mora temeljiti na istini,
– Uvjereni da su pretpostavke zdravijih odnosa država, društava i pojedinaca preuzimanje odgovornosti za prošle događaje;
– Očekujući vaše odgovorno i konkretno postupanje, tražimo:
- Usvajanje Rezolucije o osudi genocida nad Bošnjacima u Šahovićima i Pavinu Polju, 9. i 10. novembra 1924. Godine, koju je na zahtjev potomaka žrtava genocida u parlamentarnu proceduru uputila grupa poslanika Bošnjačke stranke Crne Gore. S tim u vezi očekujemo da ćete Vi predsjedniče, predsjednik Parlamenta, predsjednik i potpredsjednik Vlade Crne Gore, iskoristiti vaš uticaj i apelovati na sve poslanike da usvoje tekst rezolucije čime će biti prekinuta stoljetna šutnja i stvorene pretpostavke za uspostavljanje trajnog mira i poboljšanje naših ukupnih odnosa. „Koliko godi bilo gorko, iskreno pomirenje je bolje od najbolje prikrivene zavađenosti“;
- Podignuti spomen obilježja u Šahovićima i Pavinu Polju ubijenim Bošnjacima i onim pravoslavnim za koje se dokaže da su rizikujući živote pomagali svoje komšije;
- Da se činjenice o ovim i svim drugim zločinima uvrste u obrazovne programe i nastavni proces kao trajno podsjećanje na nedopustive pojave u civiliziranim društvima.
Pozivamo Vas da kao savremenici odgovorno ispišemo stranice naše historije ispunjenjem najvažnijih ciljeva a to su sprečavanje ponavljanja zla i uspostavljanje trajnog mira. Uprkos boli koju osjećamo i traumama koje nosimo naše je trajno opredjeljenje za ove civilizacijske vrijednosti.
O našim zahtjevima informirat ćemo uvaženog reisa Mešihata Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat-ef. Fejzića i reisu-l-ulemu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazovića, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH dr. Denisa Bećirovića i sve političke aktere u Bosni i Hercegovini gdje živi znatan broj potomka žrtava genocida u Šahovićima.
izvor: SANA