Prvi vreli dani aktivirali su klima-uređaje, a povećano je i interesovanje za njihovu ugradnju. Miloš Banjac, generalni sekretar Srpskog komiteta Svetskog saveta za energiju, ističe da je preporuka da klime budu podešene na 25 stepeni. Ukazuje i da je važno ispuniti propise za njihovu ugradnju, kao i preporuke o održavanju, ali i uštedu energije.
Klime već rade i to ne samo danju već i noću. Hlađenje olakšava vrućinu, ali je važno da se klime pravilno koriste, prije svega zbog zdravlja, ali i zbog racionalne potrošnje struje.
Miloš Banjac navodi da propisi ne regulišu konkretno kako treba da se koriste klima-uređaji, ali napominje da ne treba da budu uključeni kada se ne boravi u prostoru.
Dodaje da ti uređaji, imaju brz odziv kada se uključe, skoro momentalno počinju da reaguju i da hlade prostor.
Kako podesiti temperaturu
Klime ne mogu da rade neprekidno, zato je važno ispuniti preporuke. Banjac objašnjava da podešavanje temperature na klimi zavisi od toga šta radimo u tom prostoru i kako smo odeveni.
Ako smo na poslu i ako smo obučeni, ako nam je dres kod tako da imamo dugačke pantalone, cipele i tako dalje, ta temperatura treba da bude između 22 i 24 stepena.
“Međutim, kada smo u kući, mi smo obično u šortsevima, papučama, majicama, tako da je ta temperatura sasvim dovoljna da bude 25-26 stepeni. Dakle, preporuka bi bila da podesimo klima-uređaj na 25 stepeni”, ističe Banjac.
Ukazuje i da su sada uređaji inverterskog tipa i da dobro podešavaju, odnosno prate tu temperaturu.
Savjetuje da, ukoliko se ne znojimo, ako nam je hladno, podignemo temperaturu, ali da početna bude 25 stepeni.
SANA